Нерухомість усього світу

Авторизація ріелторів Mac-By.Inc

Підтримка проекту

Хочемо висловити подяку всім тим, хто допомагав нам у реалізації цього проекту. Усім тим, хто надавав нам інформацію, виділяв кошти на запуск проекту. Ось деталі бізнесу цих людей . Завжди приємно, що люди думають і піклуються про культуру, про освіту наших людей. Бізнес завжди має поєднуватися з розвитком культурного потенціалу країни. Дякуємо всім.
Информація щодо кредитних ставок на Кіпрі для кредитування нерухомості

Фінансовий аутсорсинг: благо або зло?

Давно застосовувана західними компаніями техніка аутсорсинга спочатку була зустрінута російськими бізнесменами з недовірою. Однак незабаром її першими «жертвами» стали виробничі підрозділи, IT-Відділи, HR-служби... Схоже, тепер настала черга фінансового департаменту. Може бути, це вже занадто, і варто зупинитися?

Владислав Дробот, заступник директора департаменту ризиків компанії Integrated Services Group (ISG)
Сергій Бегляров, голова ради директорів ЗАТ «Будівельна компанія ТЕЛЕКОМУ»

Владислав Дробот: Фінансовий аутсорсинг має право на існування, оскільки його переваги вже повною мірою були оцінені бізнесменами інших держав і ця техніка ефективно застосовується ними й донині. Імовірно, не всі функції фінансового департаменту доцільно передавати у ведення сторонньої компанії, але не визнавати значимість даного механізму не можна.

Сергій Бегляров: Бути може, але як власник виробничої компанії й у першу чергу практик я із всіх фінансових блоків на аутсорсинг не віддав би жоден. Думаю, такої ж позиції сьогодні дотримуються багато російських бізнесменів.

В.Д.: Те, що більшість власників не хочуть розставатися з головним скарбом компанії - фінансовим департаментом, говорить про те, що в нашій країні підприємці поки ще недостатньо готові до такого виду аутсорсинга. У той же час хотілося б нагадати, що бізнесмени спочатку вкрай негативно ставилися й до передачі тих функцій, виконання яких зараз благополучно поручається стороннім фірмам. Не пройшло й декількох років, як ситуація змінилася. Тепер підприємства реально оцінюють можливості аутсорсинга й при необхідності використовують даний механізм для того, щоб зосередитися на своїй основній діяльності й не витрачати ресурси на бізнес-процеси, що гальмують загальний розвиток компанії.

С.Б.: Давайте для початку визначимося з поняттями. Під аутсорсингом розуміється передача певних функцій, блоків або завдань сторонньої компанії. Не заперечую, деякі підприємства користуються подібними послугами, але можу відзначити, що це відбувається не в тій формі, що традиційно застосовується на Заході. Багато організацій звертаються по допомогу до аудиторів і консультантів, крім того, із задоволенням виводять із компанії на аутсорсинг IT-Відділ або деякі виробничі функції. Про передачу ж фінансових питань у ведення сторонньої компанії, як правило, мова не ведеться.

В.Д.: Я б не став затверджувати настільки категорично. Все-таки деякі компанії вже цілком усвідомлено ухвалюють рішення щодо виносі на аутсорсинг, наприклад, повністю всієї бухгалтерії.

С.Б.: Це скоріше справедливо для невеликих компаній з низьким рівнем капіталізації й простими бізнес-процесами, яким дійсно дорожче обійдеться зміст власного кваліфікованого бухгалтера, ніж послуги сторонньої організації по веденню бухучета. А якщо взяти, приміром, виробничу компанію, де в режимі реального часу обертається величезна кількість первинної документації? Ці папери мають як бухгалтерське значення, так і управлінське. Тому залучати аутсорсера для ведення поточної фінансової діяльності компанії недоцільно. Як мінімум аутсорсер просто не впорається з тим обсягом документації, що подібна компанія генерує. Або ціна буде позамежною...

В.Д.: Думаєте, що великим консалтинговим компаніям це завдання не під силу?

С.Б.: Є ймовірність того, що представники «великої четвірки» зможуть взяти на себе такі зобов'язання, але їхньої послуги в багатьох випадках недоступні компанії середнього рівня в силу їхньої високої вартості й малої зацікавленості аудиторів у подібних проектах. Вони активніше співробітничають із корпораціями, оборот яких становить більше 50 мільйонів доларів у рік. І навіть при цьому я переконаний, що фахівці «великої четвірки» можуть не подолати з первинною документацією, оскільки неї оформляють ті люди, які працюють у компанії. Функції фінансового департаменту припускають ведення управлінського обліку, складання й аналіз великої кількості бюджетів, бізнес-планування й властиво завдання фінансової служби, тобто оцінку рентабельності компанії, окремих проектів і т.д. Покласти їх на зовнішніх фахівців не вийде. Адже величезну роль тут грає специфіка конкретного бізнесу, розібратися в якій може лише той, хто бере безпосередню участь у діяльності організації, а не сторонній фахівець. А що буде, якщо менеджер аутсорсера, що курирує фінансові справи компанії, раптом зміниться? Тоді прийде уводити в суть справи нової людини. Таким чином, наявність великого обсягу документації й специфіка бізнесу не дозволяють повною мірою віддати на аутсорсинг фінансове обслуговування організації.

В.Д.: Змушений з Вами погодитися, що поняття компетентності дійсно відіграє немаловажну роль. Узкоспециализированным компаніям комусь без побоювань передати свої фінансові функції. Дуже важко знайти в аутсорсинговых компаніях професіоналів, що розбираються в специфічних питаннях, наприклад у питаннях такої галузі, як будівництво.

С.Б.: До всього іншого хотілося б відзначити той факт, що фінансового аутсорсера можна зрівняти з духівником, якому фірма повинна довірити всю інформацію про свою діяльність. Уже це саме по собі насторожує будь-якого керівника. Тому питання безпеки списувати з рахунків не можна.

В.Д.: Ви зараз говорите про ризики - про деякі можливі проблеми. Однак наслідку абсолютно будь-якого кроку компанії можуть бути як позитивними, так і негативними. Якщо підприємство в принципі буде відмовлятися від ризиків, то це значить, що йому взагалі прийде відмовитися від яких-небудь дій. Тому необхідно проробляти ризики. Наприклад, на стадії ухвалення рішення про передачу функцій на аутсорсинг необхідно виявити всі ризики, властивому цьому проекту. Варто враховувати, що крім ризику, що супроводжує передачі всієї інформації, у сторонньої організації також існують і свої ризики - наприклад, вона може припуститися помилки в розрахунках. Також необхідно оцінити репутацію майбутнього «духівника», свої і його можливості для ведення фінансів. Крім того, для ухвалення рішення важливо зрівняти вартість змісту власного фінансового департаменту й послуг аутсорсера. Однак якщо виявити всі ці підводні камені, то компанія може благополучно підстрахуватися від зіткнення з ними. Тому я проти скептичного настроя власників, що затверджують, що передавати фінанси компанії у ведення сторонньої організації в принципі неприпустимо.

С.Б.: Не думаю, що всі ці механізми, використовувані для зниження ризиків, насправді працюють. Адже навіть нинішнє законодавство, на мій погляд, не може забезпечити діючий захист клієнта. Правові ризики фінансового аутсорсинга не дозволяють активно його використовувати.

В.Д.: Якщо Ви маєте на увазі ризик помилки аутсорсера, те й від цього можна підстрахуватися. Коли мова йде про передачу фінансових функцій, можна порадити компаніям у договорі з аутсорсером зобов'язати його укласти угоду зі страховою організацією на предмет того, якщо обслуговуюча компанія, не дай Боже, припуститься помилки й податкова інспекція висуне претензії до клієнта...

С.Б.: ...і йому доведеться розбиратися в суді, залучати професійних юристів, послуги яких цінуються недешево. Це ж величезні додаткові витрати!

В.Д.: Так, але клієнт може передбачити в договорі умова, що аутсорсер буде представляти його інтереси в суді. Це не просто консультанти, які прийшли, навчили, як потрібно робити, і пішли, а консультанти-професіонали, що приймають на себе відповідальність за той комплекс фінансових функцій, які вони виконують.

С.Б.: И все-таки я із працею собі представляю, як можна запобігти помилкам аутсорсера. Безумовно, для такого випадку в договорі можна передбачити штрафні санкції, але збиток, нанесений при цьому компанії, може вимірятися не тільки в грошах. Крім того, страховка аутсорсера навряд чи поліпшить положення фірми, адже суми витрат на страхування будуть включені у вартість його послуг.

В.Д.: Загалом кажучи, вартість послуг фінансового аутсорсинга часто нижче, ніж сума витрат на зміст власного штату бухгалтерії для великої компанії. Фінансистові або бухгалтерові високого класу сьогодні доводиться пропонувати високу зарплату. А якщо необхідно присутність декількох фахівців? Не кожне підприємство може собі дозволити таку розкіш. У той же час помічу, що консалтингові фірми, що спеціалізуються на фінансовому аутсорсинге, компенсують подібні витрати за рахунок надходжень засобів від численних клієнтів. Приміром, не в кожній компанії є людина, що зможе якісно провести трансформацію звітності по РСБУ у формат МСФО. Кращим рішенням, на мій погляд, буде віддати цю функцію на аутсорсинг, а не брати нового співробітника або відволікати поточного фахівця від профільної діяльності.

С.Б.: Це правило не завжди працює. Ціноутворення в аутсорсера може бути різним - погодинне або за операцію. Візьмемо, наприклад, розрахунок заробітної плати. Припустимо, у клієнта в штаті 200 співробітників, помножимо, умовно говорячи, на 175 рублів за підготовку відомостей по одній людині. Отримана сума в 35 000 рублів і буде стояти в рахунку на оплату послуг аутсорсера. У той же час власний фахівець за цю суму на місяць зробить розрахунок на місці, швидко й крім цього виконає інші свої функції. Насправді всі ці речі необхідно ретельно прораховувати. До речі, єдине, що я б, напевно, не замислюючись передав на аутсорсинг, - це саме трансформація фінансової звітності, підготовленої відповідно до РСБУ, у звітність по МСФО. Але от горезвісний ментальний фактор поки не дозволяє мені цього зробити. Оскільки все-таки важливіше, який конкретна людина, що буде займатися фінансами, а не компанія, у якій він працює. Чи здатний сторонній фахівець зрозуміти корпоративний дух? Уважаю, що передати турботу про фінанси можна лише добре знайомій компанії. Розглядати доцільність фінансового аутсорсинга коштує тільки в такому ключі.

В.Д.: Ви праві, для російського бізнесу елемент довіри дійсно має велике значення. Однак, незважаючи на довіру, обов'язково треба в кожному конкретному випадку робити оцінку й розрахунки, визначення реальної необхідності й можливості фінансового аутсорсинга.

С.Б.: Все-таки повною мірою прорахувати варіанти розвитку подій поки не представляється можливим, оскільки практики ще недостатньо. Не можу сказати, що скептично ставлюся в принципі до використання фінансового аутсорсинга. Але на поточному етапі розвитку даного явища в Росії виносити фінансові функції за межі компанії недоцільно. От коли з'явиться гідна правова база для таких угод, професійні узкоспециализированные консалтингові компанії й т.д., тоді фінансовий аутсорсинг буде затребуваний. Це тенденція розвитку корпоративних відносин у розвинених країнах.

В.Д.: У Росії фінансовий аутсорсинг перебуває в зародковому стані. Хочеться привести ще один приклад. Більшість підприємств віддає на аутсорсинг банкам таку функцію фінансового департаменту, як видача зарплати, коли працівник одержує зарплату по картці з розрахункового рахунку в банку. Безперечно, це дуже зручно й компанії, і працівникові. При ухваленні рішення про передачу цієї функції на аутсорсинг компанія порівнює вартість послуг банку й внутрішню вартість діяльності, пов'язаної з готівкою, оцінює свої ризики й ризики банку. Розрахунки плюс довіра до банку ведуть до позитивного рішення про передачу функції й, як наслідок, - до зменшення «головного болю». Ще один приклад зі світової статистики по одній з фінансових функцій - нарахуванню зарплати. Вартість цієї операції на один співробітника становить 5-6 доларів. Якщо віддати функцію нарахування зарплати сторонньої організації, економія складе 3-4 долари.

Я вважаю, що вже зараз вітчизняні бізнесмени поступово починають розуміти переваги фінансового аутсорсинга, тому майбутнє його пророчити нескладно.

Олексій Куракин, заступник генерального директора ВАТ «Компанія Эмк-Інжиніринг»:

«На мій погляд, життєва аксіома така, що в будь-якій дискусії істина завжди перебуває посередине. Розглянуте питання не є виключенням, оскільки фінансовий аутсорсинг дійсно володіє як достоїнствами, так і недоліками. Однак плюси й мінуси розподіляються практично в рівних пропорціях. Серед переваг передачі функцій фінансового відділу у ведення сторонньої компанії можна відзначити наступне: приваблювані організації набагато професійніше підходять до рішенню фінансових завдань і дуже чітко обробляють технічну й фіскальну сторони питання. У тім же, що стосується взаємин клієнта з інвесторами, його стратегії, амбіції, ідеї, мрії й т.д., - фінансовий аутсорсер не помічник. Адже в кожної організації свій менталітет, характер, бачення ситуації. Стороння компанія, навіть якщо всі її співробітники гуру у фінансах, не зможе перейнятися корпоративним духом, довідатися й зрозуміти всі нюанси діяльності клієнта, особливо якщо бізнес надто специфічний. За моїм переконанням, передавати певні функції фінансового відділу на аутсорсинг коштує, але при цьому краще щоб вони дублювалися й курирувалися усередині компанії. У такий спосіб професіоналізм аутсорсера поєднується з ідейним підходом власних співробітників. Подібний симбіоз дає дійсно непогані результати. Діючи в тандемі, аутсорсер і клієнт забезпечують всебічний підхід до виконання будь-якої фінансової операції».

Ольга Пикашкова, генеральний директор компанії AFT-Consult:

«Поступово керівники компаній доходять висновку, що ведення бухгалтерського й податкового обліку незалежними компаніями вигідніше й надійніше. Найчастіше це пов'язане з невідповідністю вартості попиту та пропозиції фахівців, які зайняті в цій сфері діяльності. Вартість кваліфікованого головного бухгалтера завищена. Якщо зрівняти заробітну плату такого фахівця й вартість бухгалтерського обслуговування, то можна виявити значну різницю. Молоді компанії, що розвиваються, або компанії тільки що організовані не можуть дозволити собі мати в штаті кваліфікованого бухгалтера, тому, приймаючи на роботу недосвідченого або неписьменного фахівця, керівники, заощаджуючи на заробітній платі головного бухгалтера, приймають на себе фінансові й податкові ризики.

Якщо в штаті фірми вже є бухгалтер, але в нього недостатньо досвіду й кваліфікації для складання звітності, то дані функції можна передати професіоналам консалтингової компанії.

Фінансовий консалтинг також є помічником для тих, хто тільки хоче організувати свій бізнес. Він допоможе вибрати систему оподатковування й сформувати фінансову політику. Перевага надання бухгалтерських послуг сторонніми організаціями полягає в тім, що в цьому випадку кожна сторона угоди професійно займається своєю справою. Накопичений професійний досвід штату співробітників консалтингової фірми не може зрівнятися з досвідом одного, хоч і дуже кваліфікованого головного бухгалтера. Довіривши бухгалтерію сторонньої організації, фірма може не хвилюватися із приводу складу й строків здачі звітності. Адже їй більше не буде потрібно відслідковувати постійні зміни форм бухгалтерської й податкової звітності, поява нових податків, зміни ставок, і вона не буде залежати від стану здоров'я бухгалтера у звітний період і строків його відпустки.

На жаль, у цей час ми зіштовхуємося з тим, що не всі компанії, що надають фінансові послуги, з належною увагою ставляться до проблем своїх клієнтів, і, як наслідок подібного відношення, росте невдоволення клієнтів зовнішнім бухгалтерським обслуговуванням. Це пов'язане з тим, що для багатьох компаній даний вид діяльності є додатковим і функції бухгалтерського обслуговування виконуються одною людиною».

Микола Дев'яткін, фінансовий аналітик ЗАТ «Комплектсервис», к.э.н.:

«Безумовно, фінансовий аутсорсинг - це дуже зручно, менш клопітно й затратно, чим створення й підтримка власного фінансового відділу. Адже при цьому не виникає проблем з пошуком фахівців, оплатою їхньої праці, організацією робочого місця й т.д. Однак, на мій погляд, цей варіант підходить лише малим підприємствам. Для середніх і великих організацій даного роду послуга несе більше ризиків і незручностей, ніж переваг, якщо, звичайно, вони не входять до складу холдингу.

По-перше, фінансовому аутсорсингу супроводжує реальна погроза безпеки бізнесу, причому вона не обов'язково повинна бути пов'язана з порушенням букви закону. Скоріше ризик стосується необхідності розкриття комерційної таємниці, способів виживання в конкурентному середовищі. Справа в тому, що у великої компанії багато секретів, у тому числі й фінансових. По-друге, незручності виникають у зв'язку з неможливістю оперативно приймати й виконувати ті або інші рішення. А іноді дуже багато чого залежить саме від швидкої реалізації певної фінансової операції. На жаль, аутсорсинг незмінно пов'язаний із втратою дорогоцінного часу. Крім того, ніж крупніше стає організація, тим більше коло питань їй доводиться передавати обслуговуючої компанії, відповідно, зростає й ціна послуги. До того ж завжди існує ризик, що, оскільки підприємство, що довірило свої фінанси аутсорсеру, є не єдиним його клієнтом, якість надаваних послуг буде залишати бажати кращого». скачать dle 10.2 КиноСвин

Наше опитування

Чи потрібен закон про ріелтерську діяльность?

Обов'язково!
Потрібен, тільки якщо це буде грамотний документ
Досить чинного цивільного законодавства
Ніякого толку від нього не буде
Не треба ніякого закону - і без нього нормально працюємо

Гарячі пропозиції

Відвідувачі сайту

Відвідувачі сайту

Якщо у Вас залишилися запитання , ми будемо раді відповісти на них письмо чи за телефоном вказанним у розділі "Контакти". Тому що отримати повну інформацію щодо нерухомості, землі або дуже важко самостійно. Пам’ятайте, що ми завжди Вам раді!